април « 2023 « Комисија за заштиту конкуренције
Комисија покренула поступак против привредног друштва HOTELSKO, UGOSTITELjSKO I TURISTIČKO PREDUZEĆЕ MOSKVA због непријављене концентрације

kzkКомисија за заштиту конкуренције је по службеној дужности покренула поступак против привредног друштва HOTELSKO, UGOSTITELjSKO I TURISTIČKO PREDUZEĆE MOSKVA DOO BEOGRAD, ради испитивања концентрације која је спроведена иако није одобрена у складу са Законом о заштити конкуренције, а која је, према основаној претпоставци, настала стицањем контроле од стране друштва HOTELSKO, UGOSTITELjSKO I TURISTIČKO PREDUZEĆE MOSKVA над пословањем Хотела „Тонанти“ у Врњачкој Бањи, које може представљати самосталну пословну целину.

Комисија ће у испитном поступку оценити Законом прописане критеријуме (чл. 19 ЗЗК) којим се утврђује дозвољеност концентрације, а нарочито, околност да се ради о спроведеној а непријављеној концентрацији, што је била обавеза учесника на тржишту. Законом је прописано да су концентрације учесника на тржишту дозвољене, осим ако би значајно ограничиле, нарушиле или спречиле конкуренцију на тржишту Републике Србије, а нарочито ако би то ограничавање, нарушавање или спречавање било резултат стварања или јачања доминантног положаја.

Комисија ће утврдити и битне чињенице, доказе и остале елементе на којима ће засновати своју одлуку у погледу евентуалног одређивања мере заштите конкуренције, односно мере деконцентрације.

Закључком којим је покренут поступак, позивају се сва лица која располажу подацима, исправама или другим релевантним информацијама које могу допринети утврђивању правилног чињеничног стања у овом поступку да их неодложно доставе Комисији за заштиту конкуренције на адресу ул. Савска бр. 25/ИВ, Београд.

Најважнији резултати рада Комисије за заштиту конкуренције у десетогодишњем периоду (2013 – 2022.)

kzkКомисија за заштиту конкуренције је поводом Дана конкуренције направила графички приказ најважнијих резултата рада током последњих десет година (2013 – 2022.) на основу Годишњих извештаја.

Посебан значај је дат приказу резултата трогодишњег рада који се одвијао у условима пандемије Ковид – 19 и који је поређен са три године које су претходиле пандемији, како би се сагледао њен утицај на рад Комисије.

Анализа је показала да је Комисија (почев од 2020. године као прве пуне године рада IV сазива Савета Комисије) и поред пандемије Ковид-19, а са истим бројем запослених, у поређењу са претходне три године, остварила значајне резултате:

 Позитиван ефекат на буџет РС порастао за 62%.
 Број решења о утврђеним повредама конкуренције која нису укинута је повећан за 100%.
 Новчани износ изречених казни у решењима која нису судски укинута повећан за 72%.
 Ефикасност изрицања мера заштите конкуренције повећана са 19% на 69%.
 Број обрађених предмета у сектору концентрација повећан за 25%.
 Број секторских анализа повећан за 50%.
 Продуктивност рада запослених порасла за 30%.
 Број ненајављених увиђаја увећан за 36%

Комисија израдила Упутство о садржини и начину подношења захтева за одређивање мере заштите података са обрасцем

kzkОвим упутством ближе се уређује садржина и начин подношења захтева за одређивање мере заштите извора података и/или одређених података, прописаног одредбама члана 45. Закона о заштити конкуренције (за потребе овог упутства: захтев за заштиту података).

Заштита података подразумева да заштићени подаци неће бити јавно објављени, односно да ће бити изостављени у одлукама и актима Комисије за заштиту конкуренције које се јавно објављују, као и да се не могу разгледати или копирати приликом увида у списе предмета, без обзира да ли су у штампаном или електронском облику, на српском или страном језику оригиналне исправе.

Заштићени подаци немају својство информације од јавног значаја у смислу закона којим се уређује слободан приступ информацијама од јавног значаја.