2023 « Komisija za zaštitu konkurencije
Početna strana » » 2023
Komisija na seminaru Regionalnog centra za konkurenciju (RCC) u Budimpešti

kzkPredstavnici Komisije učestvovali su na seminaru „Alati za detekciju“ (engl. Detection Tools) u organizaciji Regionalnog centra za konkurenciju OECD-GVH (RCC OECD-GVH) u Budimpešti, u okviru partnerskog projekta koji sprovode OECD i mađarsko telo za zaštitu konkurencije (GVH).

Učesnici seminara su se kroz predavanja, diskusije, pitanja, razmenu iskustva i stavova upoznali sa širokom paletom i mogućnostima različitih tehnika koje tela za zaštitu konkurencije koriste za otkrivanje povreda konkurencije – kartela, nameštanja ponuda i zloupotrebe dominantnog položaja. Posebna pažnja bila je posvećena korišćenju alata kao što su analiza tržišta i zahtev za informacijama, korišćenje javnih izvora za pripremu nenajavljenih uviđaja, sudska ovlašćenja, kao i korišćenje digitalnih alata, poput big data i veštačke inteligencije.

Učesnici seminara su bili panelisti Regionalnog centra za konkurenciju, tela za zaštitu konkurencije Nemačke, Austrije, Slovenije, Portugala i Mađarske, kao i predstavnici nacionalnih tela za zaštitu konkurencije Jugoistočne Evrope.

Poseta studenata Pravnog fakulteta Komisiji

kzkKomisija za zaštitu konkurencije u saradnji sa Studentskom asocijacijom za međunarodnu saradnju (SAMS) Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu organizovala je studentsku posetu Komisiji.

Akademci su bili u prilici da se upoznaju sa osnovnim principima politike zaštite konkurencije i da steknu direktan uvid u rad i funkcionisanje Komisije.

Organizovanjem ovakvih studentskih poseta, Komisija želi da zainteresuje i motiviše studente za bavljenje zaštitom konkurencije u svom akademskom radu, kao i da u ovoj oblasti pronađu interesovanje za buduću profesinoalnu karijeru.

SAMS postoji jedanaest godina i broji preko 2000 članova sa realizovanih preko 1000 projekata, koji su pomogli studentima da odaberu svoj dalji profesionalni put.

Komisija predstavila svoj metod rada na 22. godišnjoj konferenciji OECD-a pod nazivom “Globalni forum o konkurenciji“

kzk
Komisija za zaštitu konkurencije učestvovala je na 22. godišnjoj konferenciji “Globalni forum o konkurenciji“, koju tradicionalno organizuje Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), u svom sedištu u Parizu.

Na poseban poziv OECD-a, u okviru panela „Alternative pokajničkom programu“, predstavljen je metod rada Komisije koji se odnosi na proaktivnu samostalnu detekciju kartela bez oslanjanja na pokajnički program (eng. leniency), prijave ili saradnju sa drugim telima. Prezentacija je izazvala značajnu pažnju prisutnih predstavnika tela za zaštitu konkurencije i bila je propraćena pitanjima, diskusijom i pozitivnim ocenama.

Na ovogodišnju konferenciju koja se održala u periodu od 7. do 8. decembra 2023. godine, bile su pozvane zvanice iz oko 110 tela za zaštitu konkurencije i međunarodnih organizacija, a teme su bile: „Od globalizacije do regionalizacije“, „Alternative pokajničkom programu“, „Upotreba ekonomskih dokaza u slučajevima ispitivanja kartela“ i „Naknadna (ex-post) ocena mera izrečenih u postupcima ispitivanja koncentracija“.

Konferencija je predstavljala dobar vid povezivanja Komisije sa predstavnicima tela za zaštitu konkurencije iz celog sveta i direktnog predstavljanja rada Komisije u međunarodnim okvirima.

Pokrenut ispitni postupak po prijavi koncentracije Atlantic Grand – Strauss Adriatic

kzkKomisija za zaštitu konkurencije je po službenoj dužnosti nastavila postupak pokrenut po prijavi koncentracije koja nastaje sticanjem pojedinačne kontrole od strane privrednog društva Atlantic Grand d.o.o. Beograd, nad privrednim društvom Strauss Adriatic d.o.o. Šimanovci, kupovinom udela, radi ispitivanja da li prijavljena koncentracija ispunjava uslove dozvoljenosti iz člana 19. Zakona o zaštiti konkurencije, odnosno da li bi se sprovođenjem ove koncentracije značajno ograničila, narušila ili sprečila konkurencija na tržištu Republike Srbije ili njegovom delu, a naročito ako bi to ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje bilo rezultat stvaranja ili jačanja dominantnog položaja.

Komisija će u ispitnom postupku sprovesti sve potrebne radnje i utvrditi sve činjenice i izvesti dokaze kako bi ocenila Zakonom propisane kriterijume (čl. 19 ZZK) kojim se utvrđuje dozvoljenost koncentracije.

Zaključkom kojim je po službenoj dužnosti nastavljen postupak, pozivaju se sva lica koja raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantnim informacijama koje mogu doprineti utvrđivanju pravilnog činjeničnog stanja u ovom postupku da ih neodložno dostave Komisiji za zaštitu konkurencije na adresu ul. Savska br. 25/IV, Beograd.

Komisija učestvovala na II međunarodnoj konferenciji o zaštiti konkurencije i potpisala Memorandum o saradnji sa Nacionalnom agencijom za konkurenciju Gruzije

kzkKomisija za zaštitu konkurencije potpisala je Memorandum o saradnji u oblasti primene prava konkurencije sa Nacionalnom agencijom za konkurenciju Gruzije tokom II Međunarodne konferencije o zaštiti konkurencije i pravima potrošača održane u Tbilisiju.

Ovim Memorandumom, koji su potpisali član Saveta Komisije Čedomir Radojčić i predsednik Nacionalne agencije za konkurenciju Gruzije Irakli Lekinadze (Irakli Lekvinadze), unapređuje se saradnja na polju zaštite konkurencije kao i dalji razvoj bilateralnih odnosa.

Takođe u okviru panela „Sporazumi o ograničavanju konkurencije, efikasni mehanizmi za otkrivanje i prevenciju“, član Saveta Komisije Čedomir Radojčić održao je prezentaciju Modela programa usklađenosti poslovanja sa propisima o zaštiti konkurencije sa Smernicama i listama za kontrolu usklađenosti i identifikaciju rizika (Compliance program) koje je izradila Komisija.

Na konferenciji su učestvovali šefovi državnih organa Gruzije, predstavnici regulatornih tela, stručnjaci iz relevantnih oblasti i agencija drugih zemalja, predstavnici međunarodnih organizacija (UNCTAD, OECD, itd.), medija i dr.

Cilj ovog skupa u organizaciji Gruzijske nacionalne agencije za konkurenciju, Narodne banke Gruzije, Gruzijske Nacionalne regulatorne komisije za energetiku i vodosnabdevanje, Nacionalne komisije za komunikacije i Službe za državni nadzor Gruzije, bila je razmena iskustava i najbolje međunarodne prakse, unapređenje zajedničkog delovanja i uspostavljanje saradnje između učesnika.

Održan sastanak sa predstavnicima OECD-a i RSJP u okviru nastavka aktivnosti na projektu „Pravični tržišni uslovi za konkurentnost“

kzkPredstavnici Komisije za zaštitu konkurencije sastali su se sa predstavnicima OECD-a iz Odeljenja OECD-a za jugoistočnu Evropu i Odeljenja OECD-a za konkurenciju, kao i sa predstavnikom Republičkog Sekretarijata za javne politike.

Sastanak je održan u sklopu nastavka aktivnosti na projektu „Pravični tržišni uslovi za konkurentnost“, koji OECD sprovodi počev od 2019. godine.

Cilj sastanka je bio organizovanje zajedničke radionice na temu ocene uticaja propisa na konkurenciju na tržištu namenjene prvenstveno državnim službenicima koji rade na poslovima izrade nacrta propisa pri ministarstvima i drugim organizacijama koja vrše javna ovlašćenja.

Komisija učestvovala na drugoj godišnjoj konferenciji Udruženja za usklađenost u poslovanju

kzkKomisija za zaštitu konkurencije učestvovala je na drugoj godišnjoj konferenciji Udruženja za usklađenost u poslovanju na temu „Promena perspektive“ koja je održana u Beogradu. U okviru konferencije je bilo više od 180 učesnika, predavača i panelista iz Srbije, Crne Gore, BiH, Hrvatske i Slovenije, koji su dali svoj doprinos promociji usklađenosti poslovanja.

Rad Komisije u oblasti usklađenosti poslovanja je predstavljen u okviru panela na temu budućnosti Compliance funkcije. Prikazan je pregled aktivnosti Komisije u poslednje dve godine koje su preduzimane u cilju podizanja nivoa svesti o potrebama poslovanja u skladu sa propisima o zaštiti konkurencije i istaknuta potreba za daljom edukacijom u ovoj oblasti.

Smernice za izradu programa usklađenosti poslovanja sa propisima o zaštiti konkurencije i na engleskom jeziku

kzkU nameri da učesnicima na tržištu pomogne u procesu donošenja programa usaglašavanja poslovanja sa pravilima o zaštiti konkurencije (eng. compliance program), Komisija je pripremila u štampanom formatu Smernice za izradu programa usklađenosti poslovanja sa propisima o zaštiti konkurencije, Model programa usklađenosti poslovanja sa propisima o zaštiti konkurencije koji prati Smernice i dve liste za kontrolu usklađenosti i identifikaciju rizika na engleskom jeziku.

Cilj ovih materijala je da se učesnici na tržištu, kako oni veliki, tako i mala i srednja preduzeća, usmere prilikom izrade internih akata i pravilnika kojima bi obezbedili da svoje poslovanje usklade sa propisima o zaštiti konkurencije i da se širem krugu učesnika na tržištu ukaže na potrebu usklađivanja poslovanja sa ovom oblasti prava.

Smernice sa pratećim dokumentima dostupne su na sajtu Komisije, a u štampanom formatu na srpskom i engleskom mogu se preuzeti svakog radnog dana u Komisiji za zaštitu konkurencije, Savska 25, Beograd.

Komisija učestvovala na godišnjoj konferenciji Međunarodne mreže za konkurenciju (ICN) u Barseloni

kzkPredstavnici Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije – Čedomir Radojčić, član Saveta i više savetnice Nina Vasić i Maja Dobrić, učestvovali su na 22. ICN godišnjoj konferenciji koja se održala u Barseloni od 18. do 20. oktobra, čiji je domaćin bilo špansko telo za zaštitu konkurencije National Markets and Competition Commission (CNMC).

Konferenciji je prisustvovalo više stotina učesnika iz oko 100 zemalja i to najviših predstavnika tela za zaštitu konkurencije, sudija, profesora univerziteta, pravnika, ekonomista i konsultanata iz oblasti zaštite konkurencije itd.

Teme ovogodišnje konferencije su odražavale aktivnosti radnih grupa u okviru Međunarodne mreže za konkurencije (ICN) i odnosile su se na ulogu sudova, digitalne koncentracije, advokasi, izazove u predmetima zloupotrebe dominantnog položaja, odnos zaštite privatnosti i zaštite konkurencije, odabir prioriteta, naredne korake u detekciji kartela i druge teme.

Tokom konferencije predstavnici Komisije su imali zapaženo učešće, Nina Vasić je bila moderator panela u okviru Međunarodne mreže za konkurenciju za efektivnost tela za zaštitu konkurencije (ICN AEWG) na temu merenja efektivnosti tela kroz ex-ante i ex-post ocenu uticaja aktivnosti tela za zaštitu konkurencije (AEWG: Measuring effectiveness: ex-post and ex-ante impact assessment of competition authorities’ activities), a Maja Dobrić je u okviru iste radne grupe predstavila iskustva Komisije u okviru zatvorene sesije za tela za zaštitu konkurencije u vezi sa inovativnim metodama detekcije (AEWG: Innovative detection tools and their effective usage – agency-only session)

Na konferenciji je ostvarena razmena iskustava sa drugim telima za zaštitu konkurencije i međunarodnim organizacijama i iskazana zainteresovanost za načine otkrivanja povreda konkurencije koje je Komisija imala u svojoj praksi.

Komisija pokrenula postupak zbog sumnje na nameštene javne nabavke

kzkKomisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv učesnika na tržištu, KTG Solucije d.o.o. Subotica i Eco sense d.o.o. Subotica zbog osnovane pretpostavke da su dogovaranjem u postupcima javnih nabavki različitih naručilaca, izvršila povredu konkurencije iz člana 10. Zakona o zaštiti konkurencije.

Istovremeno sa pokretanjem postupka, ovlašćena službena lica Komisije za zaštitu konkurencije, izvršila su nenajavljeni uviđaj na dve lokacije i prikupila relevantnu dokumentaciju za utvrđivanje činjenica u ovom postupku.

Komisija je, posredstvom Kancelarije za javne nabavke, došla do saznanja da je društvo KTG Solucije, kao ponuđač u pojedinim postupcima javnih nabavki odustajalo od ponuda, zbog čega su naručioci ugovore zaključivali sa drugorangiranim ponuđačem, društvom Eco sense, ali po višim cenama u odnosu na one koje je nudilo društvo KTG Solucij. Predmeti spornih javnih nabavki su bili materijali i sredstva za održavanje higijene objekata.

Pored saznanja o odustajanju od ponuda , Komisija je analizom IP adresa (Internet Protocol address) sa kojih su društva KTG Solucije d.o.o. i Eco sense d.o.o. pristupala Portalu javnih nabavki u pomenutim postupcima javnih nabavki, bilo radi preuzimanja konkursne dokumentacije ili radi podnošenja ponuda, konstatovala da su oba društva gotovo uvek pristupala sa identičnih IP adresa. Rezultati analize IP adresa ukazuju na to da su oba društva pristupala Portalu javnih nabavki gotovo uvek sa uređaja koji su bili konektovani putem iste internet mreže, a moguće i putem potpuno istog uređaja.

Osnovano je pretpostaljeno da su društva KTG Solucije d.o.o. i Eco sense d.o.o., ponude, naročito ali ne isključivo, u analiziranim postupcima javnih nabavki podnela suprotno izjavama datim u svakom pojedinačnom postupku javne nabavke, odnosno osnovano je pretpostavila da ponude nisu podnela nezavisno, bez dogovora sa drugim ponuđačima, što bi predstavljalo povredu konkurencije iz člana 10. Zakona o zaštiti konkurencije.

Pozivaju se sva lica koja raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantnim informacijama koje mogu biti od značaja za utvrđivanje činjeničnog stanja u navedenom postupku, da iste dostave Komisiji za zaštitu konkurencije, Savska br. 25/IV, Beograd.