Савет Комисије за заштиту конкуренције на седници одржаној 25. децембра 2013. године, донео је решење којим је условно одобрио концентрацију, која настаје стицањем контроле друштва „Agrokor“ d.d. из Републике Хрватске, над словеначким друштвом „Poslovni sistem Mercator“ d.d..
Комисија је утврдила све чињенице кључне за оцену да ли ова концентрација испуњава услове дозвољености у смислу члана 19. Закона о заштити конкуренције. Прикупљени су подаци од једног броја државних органа, као што су Агенција за привредне регистре, Републички Завод за статистику, Пореска управа Министарства финансија, као и информације од свих великих трговинских ланаца националног значаја, који су активни на тржишту предметне малопродаје у Републици Србији и оних који имају регионални или локални карактер. Комисија је обезбедила изјашњење 23 конкурента различите тржишне снаге и различитог степена њиховог географског и територијалног значаја. У овом поступку обезбеђена су и коришћена изјашњења и оцене 25 произвођача активних у области млечне индустрије, индустрије безалкохолних пића, индустрије меса, уља, шећера, кондиторских, као и хемијских производа, који својим робама снабдевају како учеснике концентрације, тако и њихове конкуренте. Комисија је проценила и вертикалне ефекте предметне концентрације, а у вези чињенице да је компанија Agrokor у Републици Србији присутна преко своја 22 повезана и активна друштва, међу којима су и „Дијамант“ из Зрењанина, „Frikom“ из Београда, „Кикиндски млин“ из Кикинде и др. Своју одлуку Комисија је темељила и на налазима Економске анализе тржишта неспецијализоване трговине на велико и тржишта трговине на мало у неспецијализованим продавницама претежно хране, пића и дувана за тржиште града Београда и тржиште Републике Србије у периоду 2010. – 2012. година, коју је за потребе овог поступка спровео Институт економских наука из Београда.
На основу утврђеног чињеничног стања и процењених ефеката спровођења ове концентрације, до којих би дошло у случају њеног безусловног одобрења, Комисија је закључила да се иста не може одобрити без примене како одговарајућих структурних мера, тако и мера понашања.
Прописане структурне мере уз чију примену је ова концентрација одобрена, произашле су из анализе стања у предметној малопродаји на локалним географским тржиштима. С тим у вези, услови структурног карактера подразумевају да ће подносилац пријаве своје малопродајно пословање уступити – продати неком од конкурената у тој области активности, којом мером је обухваћен 21 продајни објекат (алтернативно 22), у 15 градова/општина Републике Србије, са укупном нето продајном квадратуром од око 20 хиљада квадратних метара. За толико ће применом оваквих мера бити смањен простор у коме своју малопродајну делатност обављају учесници концентрације, односно за исто толико ће бити повећан простор у коме истоврсну малопродајну делатност обавља неко од конкурената.
Одређени услови у виду мера понашања, састоје се у извештавању Комисије у дефинисаним временским интервалима, о основним аспектима пословне политике друштва Agrokor према добављачима. Ово у смислу политике рабата и других услова набавки, као и информисања Комисије о свим променама до којих долази у сарадњи пре свега са групом оних добављача, који спадају у категорију малих и средњих предузећа.
Комисија ће упознати јавност са интегралним текстом своје одлуке донете у овој управној ствари (изрека са образложењем), путем објављивања исте на својој интернет страници, у року и на начин који су ближе прописани интерним актима Комисије, а најкасније у року од 30 дана од дана преузимања одлуке од стране подносиоца.