Sporazum o saradnji Ruske Federalne Antimonopolske Službe (FAS Rusija) i Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije (KZK), potpisan je u sredu 5. decembra 2012. u Privrednoj komori Srbije, uz prisustvo visokih zvanica iz obe države.
Sporazum su potpisali Igor Artemijev, predsednik FAS Rusija i Vesna Janković, Predsednica KZK.
O značaju potpisivanja ovog sporazuma za obe države govori i činjenica da su mu prisustvovali i Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Vasiljevič Čepurin, trgovinski predstavnik ruske federacije A. N. Hripunov, predstavnik Trgovinsko industrijske komore Rusije u Srbiji V. A. Grišin, predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin, visoki predstavnici najveće ruske banke Sberbank, kao i predstavnici brojnih domaćih institucija poput generalnog sekretarijata Predsednika Republike Srbije, ministarstva spoljnih poslova, ministarstva finansija, ministarstva spoljne, unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Narodne banke Srbije.
U okviru potpisivanja ovog značajnog sporazuma održana je i prezentacija na temu rada FAS Rusija i njihove uloge u kontroli stranih ulaganja i javnih nabavki. Skupu su prisustvovali i predstavnici velikih ruskih i srpskih kompanija, koji su iskoristili ovu priliku da se upoznaju sa najznačajnijim trendovima u oblasti prava i politike konkurencije u Ruskoj Federaciji i Republici Srbiji.
Potpisivanjem Zajedničke deklaracije u sedištu Sekretarijata Energetske zajednice u Beču, 23. novembra 2012. godine osnovana je Mreža za konkurenciju Energetske zajednice.
Novoosnovana Mreža za konkurenciju u okviru pomenute Energetske zajednice, čija članica je i Republika Srbija, predstavlja platformu za neposrednu saradnju tela za zaštitu konkurencije zemalja članica zajednice u vidu razmene informacija i iskustava, razmatranja pojedinačnih slučajeva, usvajanja smernica i najboljih praksi i sl. Osnivanje Mreže za konkurenciju je samo prvi korak u daljim aktivnostima koje će se sprovoditi u okviru mreže, a kao krajnji rezultat očekuje se unapređenje postojećih zakonodavnih okvira kojima se regulišu oblast energetike i oblast zaštite konkurencije, a naročito adekvatna primena zakona o zaštiti konkurencije u specifičnom sektoru, kakav je energetski sektor.
Potpisivanje zajedničke deklaracije i osnivanje Mreže za konkurenciju Energetske zajednice značajno je za Komisiju za zaštitu konkurencije prvenstveno imajući u vidu da je u pomenutom sektoru, u kojem se tek očekuje intenziviranje slobodne tržišne utakmice, Komisija do sada sprovodila samo sektorske analize, ali ne i upravne postupke u smislu utvrđivanja zloupotrebe ili postojanja zabranjenih sporazuma.
U Beogradu je 11. i 12. oktobra održana Međunarodna konferencija na kojoj je predstavljena ekspertska analiza prava i politike zaštite konkurencije u Srbiji i njeni rezultati (Peer review Izveštaj). Analiza je nastala kao rezultat saradnje Komisije za zaštitu konkurencije sa ekspertskim timom Konferencije UN za trgovinu i razvoj – UNCTAD.
U Izveštaju je konstatovan napredak koji je postignut u oblasti zaštite konkurencije od početka njenog uvođenja do danas, kako u pogledu primene pravila konkurencije, tako i u pogledu jačanja administrativnog i institucionalnog kapaciteta Komisije za zaštitu konkurencije.
Ocenjeno je da je Srbija postigla uspeh na uvođenju modernog sistema zaštite konkurencije, kroz uspostavljanje nezavisne institucije i usvajanja i primene relevantnog zakonodavnog okvira.
Izveštaj sadrži i niz preporuka, komentara i sugestija u cilju daljeg unapređenja zakonodavnog okvira, jačanja kapaciteta i efikasne primene Zakona i podzakonskih akata.
Konferenciji je prisustvovao i Petko Draganov, zamenik Generalnog Sekretara UNCTAD-a, Hassan Qaqaya, direktor Sektora za konkurenciju i zaštitu potrošača UNCTAD-a, Prof. William Kovacic, George Washington University, Prof. Vincent Martenet, predsednik Komisije za zaštitu konkurencije Švajcarske, predstavnici Evropske Komisije (DG COMP), tela za zaštitu konkurencije iz Švedske, Mađarske, Češke, Ruske Federacije, Rumunije, Bugarske, zemalja regiona, kao i veliki broj stručnjaka iz oblasti zaštite konkurencije, iz zemlje i inostranstva.
U okviru Konferencije održano je više predavanja na temu saradnje državnih organa u zajedničkoj borbi protiv povreda konkurencije, kao i Okrugli sto o značaju širenja svesti o zaštiti konkurencije i sticanju i prenošenju znanja u novoosnovanim telima za zaštitu konkurencije.