Комисија за заштиту конкуренције Републике Србије донела је ново Упутство за откривање намештених понуда у поступку јавне набавке имајући у виду нова законска решења (Закон о јавним набавкама, измене у Кривичном законику) која су донета након доношења Упутства из 2011.године.
Комисија за заштиту конкуренције је уочила потребу да се код учесника на тржишту још нагласи и подигне ниво свести о потреби и начинима да се пословање усклади са актуелним прописима и прописима у области заштите конкуренције.
Циљ доношења Упутства да спречи и осујети спровођење „намештених или лажираних понуда“ (енгл. bid rigging), као најтежих облика картела. Последица оваквих договора између конкурената – понуђача у вези са понуђеном ценом је елиминисање конкуренције међу њима, због чега би наручилац платио више за предмет набавке него што би платио у условима конкуренције.
При изради коришћене су OECD Смернице за борбу против намештања понуда у јавним набавкама те Notice Европске комисије у складу са потребама сарадње Комисије и Kанцеларије за јавне набавке.
Представници Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије учествовали су на 21. ICN годишњој конференцији и 21. међународној конференцији о конкуренцији у Берлину, чији је домаћин било немачко тело за заштиту конкуренције Бундескартеламт (Bundeskartellamt).
Немачка комисија за заштиту конкуренције је спојила два најпознатија међународна догађаја која се баве политиком заштите конкуренције и применом права о заштити конкуренције, и то Међународну конференцију о конкуренцији (IKK) и Годишњу конференцију Међународне мреже за заштиту конкуренције (ICN). Међународна конференција о конкуренцији је покренута 1982. године у Берлину од стране немачке комисије за заштиту конкуренције, и од тада се одржава сваке друге године. Ове године Бундескартеламт je такође организвао и годишњу конференцију ICN, Међународне мреже за заштиту конкуренције која је основана 2001. године, која данас има 140 агенција чланица из 130 јурисдикција.
Главне теме биле су питања односа права и политике заштите конкуренције са другим областима, пре свега са заштитом потрошача и приступом и коришћењем поверљивих података, регулаторне и друге мере неопходне за успостављање и јачање конкуренције на тржиштима дигиталних пларформи, као и друга актуелна питања из области антитраста, оцене концентрација, заступања заштите конкуренције и сл.
Конференцијама је присуствовало око 450 учесника из преко 80 земаља, највиших представника тела за заштитu конкуренције, судија, професора универзитета, anti-trust адвоката/правника, представника немачких министарстава и других органа власти, међународних компанија итд.
Комисија за заштиту конкуренције је покренула поступак испитивања повреде конкуренције по службеној дужности против привредног друштва Полет-керамикa Нови Бечеј, ради испитивања постојања рестриктивних споразума из члана 10. Закона заштити конкуренције, којима се ограничава конкуренција на тржишту велепродаје керамичких плочица у Републици Србији и извршила ненајављени увиђај.
Комисија je спровела анализу стања конкуренције у кaнaлимa дистрибуциje керамичких плочица и санитарија у оквиру које је прибавила и уговоре о купопродаји које је произвођач Полет-керамика Нови Бечеј склапала са купцима за даљу продају. Анализом уговора, њихових прилога и анекса, уочене су одредбе које упућују на постојање праксе познате као утврђивање цена у даљој продаји од стране произвођача/продавца, којом се купац ограничава да самостално и независно доноси пословне одлуке које се односе на ценовну политику, што је рестриктивни споразум који представља повреду конкуренције из члана 10. Закона.
Комисија ће у испитном поступку, предузети све потребне доказне радње у циљу правилног утврђивања чињеничног стања, испитати постојање повреде конкуренције, а по окончању поступка донети и коначну одлуку.
Позивају се сва лица која располажу подацима, исправама или другим релевантним информацијама које могу допринети утврђивању чињеничког стања у овом поступку да исте доставе на адресу Комисије за заштиту конкуренције, Савска 25/IV, Београд.
На основу члана 47. Закона о заштити конкуренције Комисија је спровeлa секторску анализу стања конкуренције у каналима дистрибуције керамичких плочица и санитарија.
Спроведена је свеобухватна анализа канала дистрибуције керамичких плочица и санитарија на тржишту Републике Србије за период 2018-2020. година. То је подразумевало утврђивање односа између конкурената – произвођача, увозника, велепродаваца и малопродаваца на тржишту керамичких плочица и санитарија, процену њиховог тржишног учешћа и релативне снаге, анализу уговорних односа, као и ефеката који ти односи могу имати на стање конкуренције на тржишту. Анализа се фокусирала на велепродајно тржиште керамичких плочица и санитарија док су тржиште производње керамичких плочица и санитарија и тржиште малопродаје керамичких плочица и санитарија обрађени у појединим сегментима искључиво у функцији потпуног сагледавања ланца дистрибуције предметних производа.
Уочена је разграната мрежа трговине предметним производима, велепродавци и малопродавци сарађују са великим бројем добављача, скоро сви су профилисани као multibrend радње са широком лепезом асортимана различитих произвођача, дистрибутера и добављача. Осим наведеног, анализом уговора уочено је да постоје одређене појаве које могу бити потенцијално спорне са аспекта заштите конкуренције, те ће Комисија у наредном периоду пратити понашање учесника на тржишту и околности које указују на повреде Закона о заштити конкуренције.
Комисија се захваљује свим учесницима на тржишту који су током анализе доставили тражене податке.