Narodna skupština Republike Srbije na Petoj sednici Drugog redovnog zasedanja, održanoj 14. novembra 2019. godine, donela je Odluku o izboru predsednika i tri člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije.
Za novog predsednika Komisije izabran je Nebojša Perić, a za članove Saveta Komisije, Miroslava Đošić, Danijela Bokan i dr Siniša Milošević. Svi kandidati su izabrani na predlog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku Narodne skupštine, na period od pet godina.
Odluka i imenovanju je objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije“ broj 81 od 15. novembra 2019. godine
Komisija za zaštitu konkurencije, u saradnji sa Komisijom za fer trgovinu Japana organizovala je seminare za studente osnovnih, master i doktorskih studija fakulteta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Na prvom seminaru, studentima su se obratili Nj.E. Đunići Marujama, ambasador Japana u Republici Srbiji i direktor muzeja Slobodan Vuksanović, a stručni predavači su bili Gordana Bulatović, rukovodilac Sektora za zastupanje politike zaštite konkurencije i međunarodnu saradnju, Nina Vasić, viši savetnik u Sektoru za zastupanje politike zaštite konkurencije i međunarodnu saradnju, Takuhiro Kono, rukovodilac sektora za strateško planiranje u Komisiji za fer trgovinu Japana i Atsuši Nakahama, rukovodilac sektora za međunarodnu saradnju Komisije za fer trgovinu Japana.
Svi akademci su bili u prilici da se upoznaju sa osnovnim principima politike zaštite konkurencije, uz predstavljanje konkretnih primera iz prakse borbe protiv kartela i drugih oblika kršenja konkurencije.
Komisija za zaštitu konkurencije organizovanjem ovakvih seminara želi da zainteresuje i motiviše studente za bavljenje zaštitom konkurencije u svom akademskom radu, kao i da u ovoj oblasti pronađu interesovanje za buduću profesinoalnu karijeru.
Seminari su održani u Pedagoškom muzeju u Beogradu i Rektoratima univerziteta u Novom Sadu i Nišu.
Realizacija seminara je podržana od strane Ambasade Japana u Beogradu, kao i Agencije za međunarodnu saradnju Vlade Japana.
Savet stranih investitora u Srbiji predstavio je tradicionalno izdanje „Bele knjige“ za 2019. godinu – prikaz viđenja poslovne klime, kao i preporuke za njeno unapređenje iz ugla ulagača.
Strani investatori su i ove godine konstatovali značajan napredak u radu Komisije za zaštitu konkurencije, povećanje obima aktivnosti Komisije u različitim oblastima njene nadležnosti, kao i spremnost za korišćenje složenih mehanizama koji su joj na raspolaganju u skladu sa Zakonom.
U dokumentu se pohvaljuje što Komisija sve intenzivnije primenjuje naprednije ekonomske analize u postupcima ispitivanja povreda konkurencije i složenijih koncentracija, kao i korišćenje novih ekonometrijskih softvera kojim se povećava kvalitet ekonomskih analiza u predmetima koji se vode pred Komisijom.
U ovogodišnjoj „Beloj knjizi“ se navodi i: „U 2018. godini Komisija je nastavila da beleži konstantan napredak na polju razvoja svesti o značaju zaštite konkurencije („competition advocacy”) i bolje komunikacije za javnošću. Komisija redovno obaveštava javnost o svojim aktivnostima, a najveći deo odluka Komisija objavljuje na zvaničnoj internet stranici. Međutim, primetno je da Komisija ne objavljuje sve odluke u relevantnim oblastima ili da ih objavljuje sa značajnim zakašnjenjem, što ne doprinosi transparentnosti rada niti pravnoj sigurnosti. Komisija je na svojoj stranici objavila “Vodič kroz prava i obaveze stranaka kod kojih se sprovodi nenajavljeni uviđaj”, kao i liflet o politici pomilovanja („leniency“ program). Ovakav napredak u razvoju svesti javnosti o politici konkurencije izuzetno je važan, jer doprinosi opštem poboljšanju postojećeg pravnog okvira i omogućava bolje razumevanje pravila konkurencije, aktivnosti i značaja Komisije od strane javnosti i medija.“
I ovogodišnja preporuka investitora je da Komisija nastavi sa donošenjem podzakonskih akata koja definišu određene kategorije od ključne važnosti za upotpunjavanje pravnog okvira zaštite konkurencije, objavljivanjem publikacija o relevantnim definicijama tržišta, kao i izradom jasnih smernica i uputstva koja sadrže način primene određenih odredbi Zakona, radi unapređenja transparentnosti i pravne sigurnosti.
Komisija za zaštitu konkurencije je, zajedno sa italijanskim partnerima, u okviru Tvining projekta „Budući razvoj zaštite konkurencije u Srbiji“, uradila srpski prevod OECD Smernica za borbu protiv nameštanja ponuda u postupcima javnih nabavki i Preporuka Saveta OECD-a o borbi protiv nameštanja ponuda u javnim nabavkama.
Smernice pružaju sveobuhvatan prikaz mogućih strategija naručilaca, sa ciljem onemogućavanja nameštanja javnih nabavki od strane jednog ili više ponuđača.