Na osnovu člana 47. Zakona o zaštiti konkurencije Komisija je sprovela sektorsku analizu stanja konkurencije na tržištu peleta u Republici Srbiji u periodu 2020-2022. godine, imajući u vidu da je u 2022. godine na tržištu prodaje peleta došlo je do nestašica na tržištu kao i do značajnog rasta cene drvnog peleta. U drugoj polovini godine, Vlada Republike Srbije je ograničila maloprodajne cene peleta i zabranila izvoz, ali su na tržištu i pored navedenih mera, i dalje postojale nestašice peleta. Cilj analize bio je da se sagleda stanje i dinamika konkurencije na predmetnom tržištu kao i da se identifikuju slabosti strukture tržišta, pre svega sa aspekta ponude peleta u Republici Srbiji.
Predmetnom analizom je obuhvaćen postupak identifikovanja najznačajnijih proizvođača peleta, utvrđivanja njihove tržišne snage i efekata njihovog poslovanja na konkurente, kupce i potrošače, odnosno na svim nivoima kanala distribucije.
U postupku sektorske analize analizirani su ugovorni odnosi učesnika na različitim nivoima lanca distribucije: od proizvođača sirovine, preko proizvođača peleta do trgovaca u maloprodaji. Analizom dostavljenih ugovora nije ocenjeno da isti sadrže odredbe koje bi mogle biti potencijalno sporne sa aspekta primene propisa o zaštiti konkurencije.
Komisija se zahvaljuje svim učesnicima na tržištu koji su tokom analize dostavili tražene podatke.
Komisija za zaštitu konkurencije uz saradnju Odeljenja OECD-a za konkurenciju i Odeljenja OECD-a za jugoistočnu Evropu, Republičkog sekretarijata za javne politike, održala je seminar na temu ocene uticaja propisa na konkurenciju na tržištu.
Učesnicima seminara su se obratili član Saveta Komisije za zaštitu konkurencije Čedomir Radojčić, zamenica direktorke Republičkog sekretarijat za javne politike Sanja Mešanović i rukovodilac Sektora za pravne poslove, domaću i međunarodnu saradnju Komisije za zaštitu konkurencije Gordana Lukić.
Seminaru su prisustvovali državni službenici koji rade na poslovima izrade nacrta propisa pri ministarstvima i drugim organizacijama koja vrše javna ovlašćenja. Realizacija seminara podržana je i kroz projekat OECD-a „Pravični tržišni uslovi za konkurentnost“(https://www.oecd.org/south-east-europe/programme/fair-market-conditions-adriatic.htm).
Smernice Komisije za izradu programa usklađenosti poslovanja, sa pratećim modelom i listama za kontrolu usklađenosti su ove godine u okviru Antitrust Writing Awards osvojile nagradu glasova publike u delu najboljih “Soft Law” materijala tela za zaštitu konkurencije i istraživanja (Soft Laws & Studies – Najbolji „meki zakoni“ i studije) u regiji Evrope. Pun naziv nagrade je “Best Soft Law, Europe, Readers Choice – 2024 Antitrust Writing Awards“.
Dodelu ovih prestižnih nagrada organizuju publikacija Concurrences i univerzitet George Washington, a cilj je da promovišu izučavanje prava konkurencije i doprinesu promociji i zagovaranju zaštite konkurencije (antitrust advocacy) u sferama prava i ekonomije.
Publikacija Komisije je jedan od osam nagrađenih “Soft Law” materijala tela za zaštitu konkurencije, a u kategoriji Evrope se pored smernica Komisije glasalo za radove Evropske Komisije i tela za zaštitu konkurencije Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Austrije, Mađarske, Portugala, Španije, Holandije, Litvanije i Turske.
Odabir najboljih “mekih zakona“ i studija ima za cilj da doprinese razvoju kulture i svesti zaštite konkurencije kao i da izdvoji neke od najinteresantnijih administrativnih praksi koje bi češće i rasprostranjenije mogle biti primenjene. Ova kategorija nastoji da podrži međunarodnu promociju i zagovaranje zaštite konkurencije (antitrust advocacy) tako što ističe najcelishodnije i najrelevantnije materijale tela za zaštitu konkurencije koja se ne odnose na konkretne predmete i postupke, kao što su smernice, analize tržišta, itd.
U organizaciji Centra za evropske politike održana je sednica Radne grupe Nacionalnog konventa o EU, koja prati pregovore o Poglavlju 8, Politika konkurencije, na kojoj su učestvovali predstavnici Komisije za zaštitu konkurencije i ministarstva trgovine Republike Srbije.
Predstavnici Komisije za zaštitu konkurencije – član Saveta Siniša Milošević i rukovodilac Sektora za pravne poslove, međunarodnu i domaću saradnju Gordana Lukić su tokom sednice predstavili ulogu i trenutne aktivnosti Komisije za zaštitu konkurencije u sprovođenju politike zaštite konkurencije u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji predstavlja stalno telo u okviru kojeg se vode sistemski struktuirane debate predstavnika državne administracije, političkih partija, nevladinih organizacija, stručne javnosti, poslovne zajednice, sindikata i profesionalnih udruženja o procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji
Komisija za zaštitu konkurencije uz saradnju Odeljenja OECD-a za konkurenciju i Odeljenja OECD-a jugoistočnu Evropu, Republičkog sekretarijata za javne politike, organizuje seminar na temu ocene uticaja propisa na konkurenciju na tržištu.
Seminar će se održati 19. april 2024. godine, od 9,30 do 14,00 u Palata „Srbija“ (sala 129), ul. Bul. Mihaila Pupina 2, Novi Beograd.
Seminar se realizuje u okviru projekta OECD-a „Pravični tržišni uslovi za konkurentnost“ (https://www.oecd.org/south-east-europe/programme/fair-market-conditions-adriatic.htm) i namenjen je državnim službenicima koji rade na poslovima izrade nacrta propisa pri ministarstvima i drugim organizacijama koja vrše javna ovlašćenja.
Prijava:marija.antic@kzk.gov.rs
Agenda