октобар « 2015 « Комисија за заштиту конкуренције
Почетна страна » 2015 » октобар
Састанак Председника Комисије сa представником Делегације ЕУ у Србији

kzk-eu
Председник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић састао се данас у Београду са Фрејком Јанматом (Freek Janmaat) шефом сектора за европске интеграције Делегације Европске уније у Србији. На састанку су разматрана актуелна питања која се односе на политику заштите конкуренције и активностима Комисије у оквиру процеса приступања ЕУ, имајући у виду значај који политика конкуренције има у правном и институционалном поретку ЕУ.

Председник Обрадовић је упознао Јанмата и са Мишљењем Комисије на Предлог Закона о улагањима које је Влада прихватила, а Народна скупштина усвојила кроз амандмане посланика и Мишљењем на Нацрт закона о општем управном поступку који је упућен Министарству за државну управу и локалну самоуправу.

Састанку су присуствовали Љиљана Павловић, Руководилац сектора за правне послове Комисије за заштиту конкуренције и Јелена Алексић из Делегације ЕУ у Србији.

Представници Комисије учествовали на семинару у Будимпешти

kzk-budimpesta-1
Представници Комисије за заштиту конкуренције учествовали су на семинару (радионици) са темом „Нове економске технике у спровођењу политике конкуренције“, одржаном у Будимпешти од 20. до 22. октобра 2015. године, у организацији Регионалног центра за конкуренцију – OECD-а и мађарског тела за заштиту конкуренције.

Тема семинара биле су економске методе које се користе у контроли концентрација, као и методе које се користе у случајевима доказивања повреда конкуренције у циљу оцене да ли учињена радња представља радњу повреде конкуренције или легитимну пословну праксу. Осим теоретских аспеката економских метода и техника било је речи о конкретним искуствима, али и о ограничењима у њиховој примени. Посебно је било речи о начинима да се економски методи и анализе „преведу“ на језик адвоката и судија.

Тродневни радни скуп заснивао се на презентацијама позваних панелиста – представника OECD, представника шведског, мађарског и данског тела за заштиту конкуренције, представника консултантске куће RBB Economics из Брисела, као и презентацијама случајева појединих земаља, и на решавању хипотетичких случајева кроз рад у мањим групама.

Усвојено Мишљење Комисије

Народна скупштина је данас усвојила амандмане на Предлог Закона о улагањима, у складу са Мишљењем Савета Комисије за заштиту конкуренције од 16.10.2015. Мишљење Савета је упућено ради унапређења овог закона у делу који утиче на примену Закона о заштити конкуренције. Комисија поздравља исказанo разумевање Министарства привреде и одлуку Народне скупштине која ће допринети ефикасној заштити конкуренције на тржишту и правној сигурности улагача односно свих учесника на тржишту.

Састанак Председника Комисије и Заштитника грађана

Председник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић састао се данас у Београду са Заштитником грађана Сашом Јанковићем, са којим је разговарао о актуелним питањима која се односе на сарадњу и рад независних и контролних тела. Председник Комисије је упознао заштитника грађана са надлежностима и начином рада Комисије као и о тренутном стању у области заштите конкуренције.

Размењена су искуства и сазнања о изазовима са којима се сурећу независна тела у свом раду, као и о начинима поступања ових тела у оквиру својих надлежности.

Комисија упутила мишљење на Предлог Закона о улагањима

Комисија за заштиту конкуренције је на сопствену иницијативу упутила Народној скупштини – Одбору за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику мишљење на Предлог Закона о улагањима, на основу надлежности из члана 21. Закона о заштити конкуренције. Предложеним мишљењем се указује на могуће угрожавање и онемогућавање надлежности Комисије за заштиту конкуренције, а што би за последицу имало негативне ефекте на само спровођење Закона, већ индиректно и на интересе самих улагача.

Јавна дискусија поводом представљања нацрта студије „Политика конкуренције у Србији – у чему је проблем?“

Председник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић учествовао је 13. октобра у јавној дискусији поводом представљања нацрта студије „Политика конкуренције у Србији – у чему је проблем?“ у Народној скупштини, а коју је организовао Центар за европске политике (ЦЕП).

Повод за израду студије је десет година од почетка процеса приступања ЕУ (април 2005. године, позитивна оцена студије изводљивости за СЦГ), као и од доношења првог, савременог Закона о заштити конкуренције у Србији. Циљ ове студије јесте да покуша да идентификује и размотри кључне препреке које за последицу имају недовољан степен конкуренције на тржишту, и који отежавају потпуну примену правила заштите конкуренције, као и да пружи одговоре на питања могућности унапређења политике конкуренције у Србији.

Председник Обрадовић је у свом излагању истакао да у овом моменту, Комисија располаже значајним стручним, организационим, техничким и финансијским капацитетима, као и да је својом праксом и професионалношћу стручне службе, стекла углед не само на тржишту Србије, већ да представља и узор за институције у региону са којима имамо успостављену врло блиску сарадњу. Такође је нагласио да је истовремено са наведеним констатацијама, потребно уочити да постоји значајан простор и потреба за унапређење институционалних капацитета Комисије као и регулаторног оквира. Институција је изграђена и дефинисана, успостављене су процедуре и организација рада, а досадашња пракса сведочи о њеним могућностима, али и ограничењима у погледу обима и квалитета спровођења пре свега својих функција што потврђују и налази ове студије према речима председника Обрадовића.

У другом делу конференције одржана је панел дискусија у којој учествовла и Љиљана Павловић, Руководилац сектора за правне послове Комисије за заштиту конкуренције.

Студијa на тему „Политика конкуренције у Србији – у чему је проблем“ је резултат истраживања спроведеног међу личностима релевантним за разматрање и дефинисање политике конкуренције, припрему и примену закона из ове области, представницима државних органа и Комисије за заштиту конкуренције, учесницима на тржишту, као и представницима потрошачких организација.

У уводном делу дискусије су и учествовали: Александра Томић, председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Народне скупштине; Весна Ковач, државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација и Небојша Лазаревић, директор ЦЕП-а.

Комисија одредила меру заштите конкуренције

Комисија за заштиту конкуренције је у поступку који је водила по службеној дужности, утврдила да су друштва „D&D Travel“ д.о.о., Ниш, „DJD prevoz“ д.о.о., Ниш и „Јеремић превоз“ д.о.о. Ниш, закључилa рестриктивни споразум којим су унапред договорилa појединачно учешће у поступку јавне набавке за потребе Клиничког центра Ниш (Услуга организованог превоза радника за 2014. годину). Комисија је током поступка закључила да су наведени учесници на тржишту прекршили правила конкуренције договором о утврђивању цена и других комерцијалних услова, које је садржала свака појединачна понуда, чиме су учинилa повреду конкуренције из члана 10. Закона о заштити конкуренције.

Имајући у виду наведено, Комисија је одредила меру заштите конкуренције у облику обавезе плаћања новчаног износа у висини 1,6 % од укупног годишњег прихода оствареног у 2013. години за сва наведена друштва.

Представници Комисије за заштиту конкуренције у студијској посети Агенцији за заштиту тржишног натјецања

zk-aztn

Представници Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије, боравили су у дводневној студијској посети Агенцији за заштиту тржишног натјецања Републике Хрватске – АЗТН. Колеге из хрватског тела за заштиту конкуренције су заједно са Ханфом (Хрватском агенцијом за надзор финансијских услуга) представили регулаторни оквир и искуства из надзора и поступака који су вођени на тржишту осигурања у Републици Хрватској.

С обзиром на слично историјско наслеђе и регулаторни оквир, као и навике становништва, Комисија за заштиту конкуренције је иницирала ову студијску посету, како би на детаљан начин стекла увид у практична искуства која је АЗТН имао у заштити конкуренције, и истраживањима и поступцима који су вођени на тржишту осигурања.

Једна од Уредби која је преостала Комисији, које је потребно припремити за усвајање у наредном периоду, је Уредба о групном изузећу у сектору осигурања, у оквиру обавеза усклађивања с правном тековином Европске комисије из области заштите конкуренције, а након обављеног тзв. „скрининга“ у поглављу 8 „Заштита конкуренције“. Пре доношења саме Уредбе, Комисија ће спровести секторску анализу тржишта осигурања.

АЗТН већ дуже време Комисији за заштиту конкуренције пружа подршку како на билатералној основи, тако и кроз формализован споразум о сарадњи. Ова студијска посета је била организована у оквиру „TAIEX“ инструмента техничке помоћи и размене информација Европске комисије, који се обично користи за пружање експертизе државама које се прилагођавају сваком поједином кориснику и као предприступни елемент, најпре служи као помоћ државама кандидатима у прилагођавањима које је потребно извршити у предприступном процесу.

Прикупљање информација, података и доказа у циљу утврђивања чињеница о евентуалном постојању повреда правила конкуренције у случају Јавно комуналног предузећа Инфостан из Београда

Комисија за заштиту конкуренције Републике Србије, у оквиру својих законских овлашћења, предузима радње прикупљања информација, података и доказа у циљу утврђивања чињеница о евентуалном постојању повреда правила конкуренције у случају Јавно комуналног предузећа Инфостан из Београда.

Прикупљање информација се врши ради утврђивања и оцене постојања основане претпоставке о кршењу правила конкуренције. У случају да акти и радње Јавно комуналног предузећа Инфостан из Београда буду оцењени као могућа повреда конкуренције, Комисија ће покренути поступак у оквиру својих надлежности.

Представљена публикација „Транспарентност и одговорност агенција: Компаративна анализа пет регулисаних сектора у Србији и Македонији“

penezic-predstavljanje-publikacije

У Београду, у Медија центру је представљена публикација „Транспарентност и одговорност агенција: Компаративна анализа пет регулисаних сектора у Србији и Македонији“, у којој је анализирано десет регулаторних и контролних тела у Србији и Македонији, међу којима је и Комисија за заштиту конкуренције Републике Србије.

У овој публикацији су представљени резултати једногодишњег истраживања који показују да Комисија примењује висок степен транспарентности у свом раду.

„Детаљи који се односе на њене основне надлежности, као што су информације о повредама конкуренције и испитивању конкуренције, интензивно су објављивани на сајту Комисије. Комисија је стога остварила висок степен транспарентности, нарочито у погледу првог, другог, трећег и четвртог елемента транспарентности који се тичу одлука, правила, понашања и контроле тржишних актера“ – наводи се у публикацији.

На представљању публикације „Транспарентност и одговорност агенција: Компаративна анализа пет регулисаних сектора у Србији и Македонији“ учествовао је секретар Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије Драган Пенезић, који је говорио о даљим корацима у унапређењу транспарентности рада, као и плановима за јачање присуства Комисије у јавности, пре свега код грађана и пословној заједници.

Секретар Комисије је током излагања посебно истакао задовољство поводом чињенице изнете у публикацији, по којој је Комисија за заштиту конкуренције издвојена од осталих анализираних институција, због позитивних ефеката одлуке Комисије којом се на сајту објављује више информација од оних које су законска обавеза. Подсећања ради, Комисија од 2013.године у оквиру објаве донетих решења, објављује и образложења донетих одлука, чиме подиже ниво транспарентности процеса одлучивања.