новембар « 2015 « Комисија за заштиту конкуренције
Почетна страна » 2015 » новембар
Разговори о сарадњи Комисије и Економског факултета Универзитета у Београду

ekof-kzkПредседник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић са сарадницима, састао се 24.11.2015. године са представницима Економског факултета Универзитета у Београду – продеканом др Драганом Лончаром, ванредним професором и директором Научно истраживачког центра Економског факултета доцентом др Драганом Стојковићем.

Теме разговора су биле успостављање стручне и едукативне сарадња ове две институције у области политике конкуренције, кроз организацију семинара, гостујућих предавања стручњака из Комисије, конференција, заједничких студијских програма о политици конкуренције, међународних пројеката, летњих школа и слично.

Такође је договорено да се размотри идеја да се студентима Економског факултета омогући да кроз професионалну праксу у Комисији стичу практична знања и вештине из области права конкуренције.

Председник Комисије је изразио очекивање да ће сарадња са Економским факултетом допринети већем разумевању политике заштите конкуренције као и да ће свршени студенти поседовати потребне вештине и знања за њену примену на тржишту.

Делегација Комисије учествовала на VII „Софијском форуму о конкуренцији“

SophiaForum_300x104Делегација Комисије за заштиту конкуренције, коју су чинили секретар Комисије Драган Пенезић и руководилац Сектора за утврђивање повреда конкуренције Чедомир Радојчић, учествовала је на VII „Софијском форуму о конкуренцији“ 12. новембра 2015. у Софији.

Главна тема Форума је била „Одређивање казни у случајевима повреде конкуренције и примена политике ослобађања или умањења казни (Leniency program)“. Учесници скупа су имали прилику да дискутују и анализирају о овим питањима са звачницима Конференције УН за трговину и развој (UNCTAD), Генералног директората за конкуренцију Европске комисије, Европског суда и представницима националних тела за заштиту конкуренције Јапана, Литваније, Турске, Аустрије и Италије, као и са представницима правне и академске заједнице. Гости на форуму су били и представници органа за заштиту конкуренције Румуније, Словеније, Русије, Украјине, Грузије и региона западног Балкана.

Учесници Форума су, на основу хипотетичке студије случаја, разматрали разлике међу појединим јурисдикцијама у примени санкција на учеснике на тржишту, као и у односу на политику ослобађања од казни, које се примењују у пракси.

Овај догађај се одржава трећу годину за редом, као заједничка иницијатива UNCTAD -а и бугарске Комисије за заштиту конкуренције, а има за циљ да помогне телима за заштиту конкуренције из нашег региона у спровођењу својих надлежности у заштити конкуренције, као и да обезбеди платформу за техничку помоћ, размену искустава и консултације у области политике конкуренције и њеног спровођења. Форум настоји да подстакне сарадњу и развој регионалних односа, чиме се обезбеђује јединствена примена правила конкуренције.

Врховни касациони суд потврдио законитост одлуке Комисије о злоупотреби доминантног положаја на тржишту откупа сировог млека

Врховни касациони суд je пресудом од 09.10.2015. године одбио захтев за преиспитивање пресуде Управног суда који су поднели АД „Имлек“ Београд и АД „Млекара“ Суботица, чиме је коначно и Врховни касациони суд потврдио да је одлука Комисије за заштиту конкуренције о злоупотреби доминантног положаја ових млекара на тржишту откупа сировог млека намењеног даљој индустријској преради у млекарама на територији Републике Србије, била законита.

Комисија је први пут у овом предмету донела решење 25.01.2008. године, да би четири године касније, након неколико поништавања решења Комисије од стране Управног суда, 09.08.2012. године Комисија донела решење у поновном поступку које је Управни суд оценио као законито одлуком од 05.01.2015. године. Врховни касациони суд је својом пресудом одбио захтев млекара и потврдио законитост ове одлуке Управног суда, а тиме и решења Комисије.

Ова пресуда је важна и из угла преношења правног оквира на раван појединачних случајева, тј. на ситуације одређених понашања тржишних учесника, услова и последица таквих радњи у одређеном тржишном окружењу, чиме се потврђује предвидивост праксе Комисије и обезбеђује правна сигурност учесника на тржишту.

Комисија позитивно оцењена у Извештају Европске комисије о процесу приступања Србије ЕУ за 2015. годину

eu-srbija-zastavaЕвропска комисија је 10.11. 2015. године објавила годишњи Извештај о напретку Србије у процесу европских интеграција, у ком је изнела оцену усклађености прописа и начина њихове имплементације са правном тековином ЕУ.

Када је реч о поглављу 8 – политика заштите конкуренције, Европска комисија је изнела оцену да је Србија „умерено“ припремљена да преузме обавезе из ове области. Највећи напредак у оквиру овог поглавља остварен је у области заштите конкуренције у ужем смислу (повреде конкуренције и контрола концентрација).

Европска комисија је оценила да је у области повреда конкуренције и контроле концентрација законодавни оквир у великој мери усклађен са правном тековином ЕУ. Комисија за заштиту конкурeнције је задржала свој ниво активности из 2014. године, доносећи одлуке о злоупотреби доминантног положаја и контроли концентрација. Спровођење два ненајављена увиђаја у јулу 2015. године представља позитиван развој у правцу ефикасније борбе против картела.

У извештају се истиче, да је значајно ојачан административни капацитет Комисије у 2015. години. С друге стране, капацитет судства да одлучује о сложеним предметима из области заштите конкуренције мора, према његовим оценама бити додатно унапређен.

Састанак Председника Комисије са Повереником Шабићем

Председник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић састао се данас са Родољубом Шабићем, Повереником за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, са којим је разговарао о актуелним питањима која се односе на сарадњу и рад независних и контролних тела.

Председник Комисије је упознао Повереника са надлежностима и начином рада Комисије као и тренутним стањем у области политике заштите конкуренције, са освртом на регулативу која се односи на заштиту података у поступцима пред Комисијом.

Размењена су искуства и сазнања о изазовима са којима се сусрећу независна тела у свом раду, као и о начинима поступања ових тела у оквиру њихових надлежности.

Саопштење за јавност

Комисија за заштиту конкуренције, у циљу очувања свог интегритета, компетентности и независности рада, реагује на јавна тумачења Решења о одобрењу концентрације и „Alti d.o.o.“ и „Prointer IT Solutions and Services d.o.o“ и начин његовог доношења.

Комисији за заштиту конкуренције се нико није обратио за додатно образложење или тумачење јавно доступног Решења број: 6/0-02-146/2015-7 од 13. марта 2015. године на сајту Комисије, чији су делови цитирани на конференцији за новинаре 6. новембра 2015. године. Управо је Комисија, у циљу подизања нивоа транспарентности процеса одлучивања, донела одлуку да на сајту објављује више информација од оних које су законска обавеза, па се од 2013. године у оквиру објаве донетих решења, објављују и образложења ових одлука.

Без улажења у разлоге оваквог иступања, у јавости, на овај начин може се нанети штета Комисији, урушавањем њеног ауторитета као стручног и независног тела, а то за последицу има и и стварање несигурности међу учесницима на тржишту.

Комисија за заштиту конкуренције још једном позива све учеснике на тржишту и друга лица да јој поднесу иницијативе, или информације које имају о свакој евентуалној повреди конкуренције на тржишту, које ће Комисија испитати, као и упите за појашњења постојећих правила конкуренције која се односе на права и обавезе учесника на тржишту.

Комисија учинила значајан помак у свом раду по оцени Савета страних инвеститора

ZELJKO SERTIC, DIMITRIJE KNJEGINJIC, UVE FREDHAJM, ZORANA MIHAJLOVIC, GABOR BEKEFIСавет страних инвеститора (FIC) у свом овогодишњем приказу пословне климе и препорука за њено унапређење – „Бела књига 2015″, констатује видљив напредак у раду Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије.

Према оцени Савета страних инвеститора, побољшања су, очигледна, у вези са појашњењем постојећих правила конкуренције која регулишу предлоге обавеза (commitments), али и односе између конкурената у поступцима јавних набавки. Вредно је, наводи се у „Белој књизи“, посебне пажње и то што је у новембру 2014. године Комисија први пут применила “поступак обавеза“ који је уведен изменама Закона о заштити конкуренције из 2013. године.

Изузетно позитиван напредак по оцени Савета страних инвеститора представља јавни позив који је Комисија упутила свим релевантним чиниоцима како би доставили коментаре на Нацрт уредбе о пријави концентрације. Комисија је јасно показала, током јавне расправе о Нацрту уредбе, да је вољна и спремна да транспарентно и отворено дискутује са пословном заједницом о новим законима и подзаконским актима и, сходно томе, да констатује или прихвати коментаре на сопствене нацрте аката. Осим тога, иако периодично објављена мишљења и одлуке Комисије начелно унапређују постојећи правни оквир и обезбеђују боље разумевање правила о заштити конкуренције, требало би уложити додатни напор у објављивање актуелних (и свеобухватних) смерница и препорука Комисије, наводи се у извештају Савета страних инвеститора.

Савет страних инвеститора издаје ову публикацију од 2003. године која се промовише сваке године у четвртом кварталу на нивоу престижног догађаја. „Бела књига“ је приказ пословне климе у Србији од стране приватног сектора и на транспарентан начин представља платформу за дијалог са властима и практичан сет препорука. Њен циљ је да омогући уклањање непотребних препрека у пословању у Србији, што омогућава лакши прилив инвестиција.

Комисија покренула поступак испитивања повреде конкуренције против ЈКП ИНФОСТАН из Београда

Комисија за заштиту конкуренције је покренула поступак испитивања повреде конкуренције по службеној дужности, против друштва Јавно комунално предузећа Инфостан из Београда ради испитивања повреде конкуренције из члана 16. Закона о заштити конкуренције.

Злоупотреба доминантног положаја на тржишту забрањена је, а нарочито у случају примењивања неједнаких услова пословања на исте послове са различитим учесницима на тржишту, чиме се поједини учесници на тржишту доводе у неповољнији положај у односу на конкуренте.

Комисија основано претпоставља да друштво Инфостан поседује пословно осетљиве информације о броју корисника који не користе услуге осигурања домаћинства, излистан кроз систем обједињене наплате. Користећи своје сазнање и положај, друштво Инфостан је омогућило акционарском друштву за осигурање „Generali osiguranje Srbija“, увид у тржиште, односно пружила информације о потенцијалним корисницима који не користе услуге осигурања, чиме је применило неједнаке услове пословања на исте послове са различитим учесницима на тржишту, доводећи у неповољнији положај поједине учеснике на тржишту у односу на конкуренте, чиме је злоупотребило доминанти положај.

Комисија ће у испитном поступку предузети доказне радње у циљу утврђивања одлучних чињеница, које су од значаја за оцену постојања повреде конкуренције.

Позивају се сва лица која располажу подацима, исправама или другимрелевантним информацијама које могу допринети утврђивању чињеничног стања у овом поступку да исте доставе Комисији за заштиту конкуренције на адресу Савска 25, Београд

Представници Комисије учествовали на Конференцији „Иновације у прописима и пракси заштите конкуренције“

kzk-karanovic-nikolic-2015-1
Председник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић у среду 4. новембра 2015. године у хотелу Метропол одржао је уводно излагање на Конференцији „Иновације у прописима и пракси заштите конкуренције“ коју је организовала адвокатска канцеларија Карановић & Николић и немачка фондација Фридрих Нојман (Friedrich Naumann).

Повод одржавања Конференције је обележавање 10. годишњице доношења првог модерног Закона о заштити конкуренције у Републици Србији. Излагања и дискусије су биле фокусиране на новине у области заштите права конкуренције, са посебним освртом на ненајављене увиђаје, тужбама за накнаду штете изазване повредом права конкуренције и праву конкуренције у дигиталном добу.

kzk-karanovic-nikolic-2015-2
Током конференцији један од панелиста је био Чедомир Радојчић руководилац сектора за утврђивање повреда конкуренције у Комисији за заштиту конкуренције, који је дао преглед прве деценије примене Закона о заштити конкуренције у Србији као и о успостављању праксе Комисије код ненајављених увиђаја.

Стручна јавност је на Конференцији позитивно оценила предвидивост поступања Комисје за заштиту конкуренције, што је како су истакли говорници, врло важно за сигурност учесника на тржишту и њихове пословне одлуке.

Конференција је била и прилика за заступање политике и права заштите конкуренције (competition advocacy) у стручној јавности, као и за размену кроз дијалог, искустава и виђења стања у овој области.

Делегација Комисије на 14. заседању годишње конференције OECD-а

kzk-oecd-2015
Делегација Комисије за заштиту конкуренције је присуствовала на 14. заседању годишње конференције OECD-а, под називом “Глобални форум о конкуренцији“ на позив Секретаријата OECD-а.

Годишњи скуп је одржан у централи OECD-а, 29. и 30. октобра 2015. године, са основним темама „Повезаност и међуусловљеност политике конкуренције и запослености („Да ли конкуренција доприноси укидању или креирању радних места?“)“ и „Картели – „серијски прекршиоци“ (дискусија по питању систематског понављања картелских договора у појединим секторима привреде)“.

Током првог дана Конференције доминирала је тема која је заокупила подједнако представнике тела за заштиту конкуренције и представнике влада, синдиката и академије. Сесија се фокусирала на теоретске и практичне примере којима је истражено више модела по којима активна политика конкуренције у одређеним сегментима доприноси креирању нових радних места, али у појединим случајевима доводи и до губитка посла.

Другог дана Конференције, наша делегација је учествовала у раду сесије на тему систематског понављања картелских договора у појединим секторима привреде.

Делегација је обавила и низ билатералних разговора са представницима тела за заштиту конкуренције на тему наставка даље сарадње.

Конференцији је присуствало преко 90 делегација тела за заштиту конкуренције из целог света, као и представници међународних институција, академске јавности и пословних удружења.